Basın Açıklaması

Dubai: Sirona presents the CAD/CAM conference "CEREC Desert Fest 2014" The latest findings in digital dentistry, live demonstrations, and an exciting social program: The dental manufacturer Sirona and the Centre For Advanced Professional Practices (CAPP) invite you to the "CEREC Desert Fest" conference. The event held in Dubai from September 12–13 is aimed at potential CAD/CAM users and experienced CEREC users. 08/15/2014

Bensheim/Salzburg. In front of breathtaking scenery at the Palace Downtown Dubai, dental manufacturer Sirona presents the "CEREC Desert Fest" for the very first time. On September 12 and 13, dentists and dental technicians can share their experience with the most used CAD/CAM system with colleagues from all over the world. The event features a number of expert presentations followed by panel discussions as well as live demonstrations of CEREC in various areas. Dr. Joachim Pfeiffer, Vice President CAD/CAM Systems and Chief Technology Officer at Sirona, says "this first-class event combines specialist knowledge with user experiences. We expect this interesting conference to contribute greatly to the further development of CEREC."

Experts showcase new developments and software
The event focuses on presentations by experts on the use of CEREC. Dr. Todd Ehrlich, a master CEREC trainer who has been teaching dental CAD/CAM technology for a number of years, provides an overview of the use of CEREC for anterior teeth restorations. Dr. Bernd Reiss, President of the Association for Ceramics in Dentistry and President of the German Association for Computer-Aided Dentistry (DGCZ), traces the development of dental CAD/CAM technology over the past few decades and offers an outlook for the coming years. Dr. Josef Kunkela, an expert in prosthodontics and restorative dentistry, highlights some new approaches for anterior teeth restoration, which include Smile Design in the current CEREC software and the CEREC Connect software. His colleague Dr. Daniel Vasquez, who instructs CEREC trainers in South America among other things, explains the possibilities of the CEREC Omnicam in restorations. Finally, Professor Dr. Wael Att, President of the Prosthodontics Group of the International Association for Dental Research (IADR) and President of the Arabian Academy of Esthetic Dentistry (ARAED), explains what to consider for the rehabilitation of implants.

Experience and test CEREC live
The two days in Dubai also offer a number of live demonstrations. Participants have the opportunity to watch experienced CEREC trainers, ask them questions, and pick up new ideas for using CEREC. But the "CEREC Desert Fest" has even more to offer. The social program also includes a group desert safari and a gala dinner with a view of the Dubai Fountain – spectacular water and light effects at the foot of Burj Khalifa, the world's tallest building.

You can find more information on the "CEREC Desert Fest" on the event page: http://cerecfest.cappmea.com.

Fig. 1: Dubai's skyline and the spectacular Dubai Fountain – highlights of the visit to the largest city in the United Arab Emirates.

Fig. 2: Sirona and the Centre For Advanced Professional Practices (CAPP) invite you to the "CEREC Desert Fest" conference at the Palace Downtown Dubai.

Copyright: Sirona Dental

 

 

CEREC Desert fest Dubai

CEREC Desert Fest Dubai

Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçiniz:

Sirona Dental GmbH
Sirona Straße 1
A-5071 Wals bei Salzburg
Avusturya
P +43 (0) 662 / 2450-0
F +43 662 2450-109590
contact@sirona.com
www.sirona.com

Sirona Dental Sistemleri, Inc. Hakkında

Sirona, dental teknoloji ve yenilik lideri, 130 yıldan fazla bir süredir dünya genelinde bayilere ve diş hekimlerine hizmet vermektedir. Sirona CAD/CAM onarım sistemleri(CEREC), dijital ağız içi, panoramik ve 3D Görüntüleme Sistemleri, diş ünitleri ve dinamik el aletleri gibi tüm dental ürünleri üretir, geliştirir ve pazarlar. Sirona ve ürünleri hakkında daha fazla bilgi için www.sirona.com ziyaret edebilirsiniz.

Bu bilgi ve tüm ekler SironaDental Sistemleri, Inc.’in finansal sonuçları, rehberlik ve tahminleri, iş potansiyeli ve ileride farklı sonuçlar doğurabilecek risklere sahip ürün ve hizmetler ve ileriye dönük açıklamalarla gösterilen sonuç, performans ve başarılar hakkında ileriye dönük bilgiler vermektedir. Bu açıklamaları ‘olabilir’, ‘yapabilir’, ‘tahmin etmek’ ‘yapacak’, ‘inanmak’ , ‘beklemek’, ‘düşünmek’, ‘planlamak’,‘ummak’, ‘proje’, ‘plan’, ‘hedef’, ‘tahmin’ gibi kelime kullanımları ve 1995 Özel Güvenlik Dava Reform Yasası içerisinde belirtilmiş diğer ileriye dönük açıklamalarla belirleyebilirsiniz. Bu açıklamalar gelecekteki performans hakkında kesin bilgi vermemektedir ve bilinen ve bilinmeyen riskler, belirsizlikler ve diğer faktörleri içermektedir. Okuyucular sadece bu belgenin düzenlendiği tarih hakkında bilgi veren bu tür açıklamalara fazla güvenmemeleri konusunda uyarılmaktadırlar.Bu tür risklerin, belirsizliklerin ve sonuçları değiştirebilecek diğer dental ürün ve hizmet piyasası, fiyat belirleme, şirket ürünlerinin gelecekteki satış oranı,ekonomik, piyasa ve rekabetçi koşulların değişme ihtimali,ürünlere bağlılık,kilit personele bağlılık,teknolojik gelişmeler, yoğun rekabet,piyasa belirsizlikleri ,dağıtımcılara bağlılık, büyümeyi sağlama,kilit tedarikçilere bağlılık, kilit yönetim üyelerine,resmi kısıtlamalara, kazanç ve ortaklığa bağlılık gibi riskler de dahil olmak üzere, okuyucular Şirket tarafından ABD Sermaya Piyasası Kurumu ile yazılmış yıllık raporda belirtilen Form 10-K ve Form 10-Q ve 8-K’ daki çeşitli açıklamaları inceleyip düşünmelidirler. Şirket bu belgedeki ileriye dönük açıklamaları, yeni bilgi veren ekleri veya gelecek olayları veya bu tür bir açıklamanın yapılmasından sonraki gelişmeleri güncellemek zorunda değildir.

Kişisel İletişim
Mag. Marion Par-Weixlberger

Mag. Marion Par-Weixlberger
Senior PR Manager

P +43 (0)662 2450-588
+43 (0)662 2450-540

E-mail gönder